سنگ کوبیک تراورتن قرمز

سنگ-کوبیک-تراورتن-قرمز

سنگ کوبیک تراورتن

سنگ کوبیک تراورتن یکی از باکیفیت ترین و پرکاربردترین سنگهای کوبیک می‌باشد. این سنگ ها بصورت منظم در چهار وجه برش خورده و دو وجه ناهموار و زبر تهیه می‌شوند. ضخامت این سنگ در اندازه های ۵ سانتی متری و ۱۰ سانتی متری ساخته و در بازار عرضه می شود. که ضخامت ۱۰ سانتی متری این سنگ مناسب مکان های پر رفت و آمد می باشد و ضخامت ۵ سانتی متری آن مناسب محوطه های داخلی با میزان رفت و آمد کم است.

سنگ کوبیک چیست؟

سنگ کوبیک نوعی سنگ مکعبی شکل غالبا از جنس گرانیت است که به عنوان قدیمی ترین سنگفرش ایرانی و جایگزین آسفالت شناخته می‌شود. این سنگ در ابعاد گوناگون جهت محوطه سازی مناطق ییلاقی، پارک ها، ویلاها، دیوار، پیاده رو و سنگفرش اماکن عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که گفته شد این سنگ معمولا از سنگ های گرانیتی ساخته می‌شوند. چرا که بسیار مقاوم بوده و دارای استحکام بالایی هستند. سنگ کوبیک در بسیاری از معادن کشور ما یافت می‌شود که با توجه به هر منطقه دارای ویژگی های خاصی از نظر ظاهری می‌باشد. شایان ذکر است با توجه به کاربرد و فضای مورد نظر، می توان از سایر سنگ‌های دیگر مانند تراورتن و مرمریت در تولید سنگ کوبیک استفاده کرد.

سنگ های کوبیک بعد از این که از معدن استخراج می‌شوند توسط کارخانه و به وسیله ماشین‌آلات صنعتی و بنا به درخواست مشتریان، در ابعاد سفارشی و مشخص برش می‌خورند که به این دسته از سنگ ها، سنگ کوبیک منظم می‌گویند. اما دسته ای دیگر از سنگهای کوبیک بعد از استخراج از معدن به صورت کلی توسط دستگاه مکانیکی خرد می‌شوند که دارای ابعاد مختلف و نامنظمی خواهند شد، ابعاد خرد شده این سنگ معمولا بین ۹ الی ۱۱ سانتیمتر می‌باشد، که جزء سنگهای کوبیک نا منظم دسته‌بندی می‌شوند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با ویژگی ها و کاربرد این سنگ بسیار زیبا بیشتر آشنا شوید.

سنگ کوبیک تراورتن قرمز

به دلیل خصوصیت های منحصر به فردی که از نظر جنس و همچنین اشکال زیبا و متنوع دارد بسیار پرکاربرد و رایج است. در ادامه به شرح برخی از ویژگی های این سنگ گرانیتی می‌پردازیم:

 • این سنگ بر روی سطوح مختلف به آسانی سنگفرش میشود.
 • تنوع طرح و رنگ بالا از خصوصیات بارز سنگ کوبیک است
 • استحکام و مقاومت بالا در شرایط آب و هوایی مختلف را داراست
 • سطح سنگهای کوبیک نا هموار بوده و این خصوصیت به هنگام بارش برف و باران بسیار مهم است، چرا که باعث عدم لغزندگی و لیز خوردن می شود.
 • اجرای آسان، سریع و کم هزینه بر روی سطوح مختلف بدون نیاز به زیر سازی به علت ضخامت زیاد
 • طول عمر بالا
 • امکان تعمیر و تعویض سریع بدون نیاز به تجهیزات پر هزینه
 • قیمت مناسب و به صرفه
 • امکان اعمال سلیقه ابتکاری و غیر هندسی
 • از دیگر ویژگی های دیگر این سنگ، عدم انعکاس نور خورشید است که باعث می شود شرایط دمایی در فصل گرما متعادل باشد.

سنگ کوبیک دارای سطحی بدون ساب و صیقل است، بنابراین در شرایط مختلف آب و هوایی خصوصا در فصول بارندگی مانع از لیز خوردن می شود. همچنین به دلیل شیار‌هایی که این سنگ دارد، آب به سطح زمین نفوذ کرده و در سطح سنگفرش جمع نمی‌شود.

کاربرد سنگ کوبیک تراورتن قرمز

سنگهای کوبیک به خاطر ضخامت و استحکام بسیار زیادی که در شرایط جوی مختلف دارند به عنوان سنگفرش در بسیاری از مکان ها کاربرد دارند. در پارک ها، پیاده‌روها، رمپ ها، حیاط خانه های ویلایی، جوی آب و رودخانه ها، شاهد استفاده از سنگهای کوبیک به عنوان سنگفرش هستیم. حتی در برخی موارد به عنوان سرعت‌گیر در خیابان نیز از این سنگ بکار می برند.

سنگفرش کوبیک به دلیل ویژگی ها و استحکام بالایی که دارد در موارد زیر نیز به کار برده می شود:

 • رمپ ها و سرعت گیر ها
 • در مناطق سردسیر و یخبندان ها
 • مکان های عمومی و پر تردد
 • بستر و حاشیه رودخانه‌ها
 • اماکن میراث فرهنگی و تاریخی
 • محوطه سازی تالارها و باغ‌ها

انواع سنگ کوبیک

انواع سنگ کوبیک

این محصول به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • کوبیک منظم
 • کوبیک نامنظم

سنگ کوبیک تراورتن قرمز منظم

در فراوری سنگ کوبیک منظم  یا ۴ وجه آن با دستگاه فرز برش داده می شود و ۲ وجه دیگر آن به صورت زبر و نا هموار خواهد بود یا ۶ وجه آن به صورت منظم برش می‌خورد. هر تن کوبیک منظم ۴ متر مربع را پوشش می‌دهد.

قیمت سنگ کوبیک منظم

قیمت سنگ کوبیک منظم به عواملی مانند جنس سنگی که کوبیک منظم از آن تهیه شده و ابعاد برش سنگ بستگی دارد. مواردی مانند فاصله معادن تا کارخانه و قیمت کوپ معدن در تعیین قیمت این سنگ بسیار تاثیر گذار است.

سنگ کوبیک منظم رایج ترین نوع برش در میان انواع سنگ کوبیک است که با هر چهار نوع سنگ گرانیت، تراورتن، مرمریت و کریستال در مجموعه کارخانجات سنگ پارسی تولید می‌گردد.

ابعاد برش نیز تاثیر مستقیم بر قیمت تمام شده سنگ کوبیک دارد. به نحوی که هرچه ضخامت سنگ کمتر باشد نیاز به تعداد برش بیشتری دارد و این عامل باعث می‌شود سنگ کوبیک با ضخامت کمتر، قیمت بیشتری نسبت به مشابه ضخیم‌ر خود داشته باشد.

شایان ذکر است کوبیک منظم با ضخامت کمتر میزان پوشش بیشتری نسبت به کوبیک منظم مشابه با ضخامت بیشتر دارد و این عامل باعث می‌شود به عنوان مثال کوبیک منظم با ضخامت ۳ سانتی‌متر (گرچه قیمت بیشتری دارد) مقرون به صرفه تر از مشابه آن با ضخامت ۵ یا ۱۰ سانتی‌متر باشد.

کوبیک منظم به طور کلی دارای ۴ وجه بریده شده و ۲ وجه شکسته (گیوتین) می‌باشد. به نحوی که وجه شکسته در بالا قرار گرفته (سطح پوشش) و باعث ایجاد جلوه طبیعی سنگ در چشم بیننده می‌شود.

کوبیک منظم به دلیل وجود سطح ناهموار می‌تواند اصطکاک خوبی برای معابر خودرویی یا عابر پیاده ایجاد کند. به نحوی که کوبیک منظم را میتوان در سطوح شیب دار برای جلوگیری از لغزش استفاده کرد.

سنگ کوبیک تراورتن قرمز نامظنم

در فراوری کوبیک نامنظم ابتدا پس از استخراج از معدن توسط بیل مکانیکی خرد شده، سپس در کارخانه با کاتر به ابعاد کوچکتر و مکعبی تقسیم می‌شوند. هر تن کوبیک نامنظم ۶ متر مربع را پوشش می‌دهد.

قیمت سنگ کوبیک نامنظم

کوبیک نامنظم یکی از انواع برش سنگ کوبیک است که در ابعادی تصادفی بریده می‌شود.

همانطور که از نام این سنگ متوجه می‌شویم، کوبیک نامنظم برش‌های نامتقارن و بی نظم دارد. این بی‌نظمی جلوه طبیعی تری به سنگ می‌دهد و از لحاظ ظاهری محصول را شبیه تکه سنگ های موجود در طبیعت نشان می‌دهد.

در حال حاضر کوبیک نامنظم در مجموعه سنگ پارسی با انواع سنگ گرانیت، تراورتن ، مرمریت و کریستال تهیه می‌گردد.

از مزایای کوبیک نامنظم می‌توان به قیمت بسیار کم هر تن سنگ و علاوه بر آن میزان زیاد پوشش دهی اشاره کرد.

میزان پوشش دهی هر تن کوبیک نامنظم حدود ۶ متر مربع می‌باشد.

مجموع دو عامل فوق سبب شده که سنگ کوبیک نامنظم در بین انواع پوشش های کف در ایران قیمت نازلتری را به خود اختصاص دهد. به حدی که هزینه اجرای این نوع سنگ حتی از پوشش های مصنوعی نیز کمتر می‌باشد.

این عوامل و همچنین زیبایی طبیعی ساختار این سنگ باعث شده که کوبیک نامنظم یکی از محبوب ترین انواع کوبیک برای فضاهای بسیار بزرگ مانند پارکها و فضاهای سبز عظیم شهری مانند پارک جنگلی، پارک کوهستانی و پارکهای ساحلی باشد.

ابعاد و رنگ سنگ کوبیک تراورتن قرمز

کوبیک بیشتر در ابعاد استاندارد ۱۰*۱۰*۱۰، ۱۰*۱۰*۵ و ۱۰*۱۰*۳ تولید می گردد. لازم به ذکر است که هر چقدر ابعاد یکسان باشند میزان استحکام و مقاومت در برابر شکنندگی سطح بیشتر خواهد شد.

این محصول عمدتا در رنگ های سفید، مشکی، قرمز، کرم و لیمویی تولید و عرضه می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت سنگ کوبیک

 • نوع سنگ به کاربرده شده
 • هزینه های استخراج و مراحل تولید
 • نوع برش و فراوری
 • ابعاد و ضخامت
 • هزینه های حمل و نقل از معدن تا کارخانه

خرید سنگ کوبیک تراورتن قرمز منظم و نامنظم

جهت خرید سنگ کوبیک، مشتریان عزیز، می‌توانند از طریق تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۲۰۸۴۰۰۹۶ و

 یا از طریق ایمیل info@sangeparsi.com، در زمینه خرید و فروش سنگ با سنگ پارسی در تماس باشند.

سنگ پارسی
ارسال دیدگاه

Your email address will not be published. Required fields are marked *