مقالات سنگ - انواع سنگ

سنگ کانتر آشپزخانه

کانتر یا اوپن یکی از مهم ترین بخش های آشپزخانه یا یکی از مهمترین بخش های خانه می باشد. در خانه هایی که آشپزخانه بصورت اوپن است این بخش جلوه ی خاصی در محیط خانه دارد و به همین دلیل زیبایی و جذابیت آن مهم می باشد. در این مقاله از سنگ کانتر آشپزخانه بیشتر خواهیم گفت. چنانچه به این موضوع علاقه مند هستید با ما همراه باشید.

کانتر آشپزخانه آیتم مهمی است. شما بر روی آن غذا می خورید، اعضای خانواده ی خود را دور آن جمع می کنید. بر روی آن به فرزندانتان در انجام تکالیفشان کمک می کنید. لذا با وجود این همه کاربرد، جنس سنگ کانتر آشپزخانه از اهمیت برخوردار می باشد.

سنگ های زیادی وجود دارند که از آنها می توان به عنوان سنگ کانتر استفاده نمود. مرمر، مرمریت، تراورتن، گرانیت و… از جمله متریالی هستند که میتوان آنها را بر روی کانتر قرار داد. و از زیبایی منحصر به فردشان لذت برد.

در حقیقت هر سنگی که مورد انتخاب شما باشد. در نهایت در کارخانه ی سنگ صیقل خورده و یکدست می شود. لذا اکثر سنگ ها را می توان به عنوان یک سنگ عالی برای قرار دادن بر روی کانتر آشپزخانه آماده کرد و در معرض نمایش قرار داد.

سنگ کانتر آشپزخانه (6)

نکاتی برای زیبایی و افزایش طول عمر سنگ کانتر آشپزخانه

برای زیبایی و افزایش طول عمر سنگ کانتر آشپزخانه باید به چه نکاتی توجه نمود:

  1. اگر از کاشی استفاده می کنید، حتما بایستی اتصالات را با سیلیکون درزگیری نمایید.
  2. حتما طول و عرض آیتم مورد نظر را محاسبه کنید و متناسب با ابعاد آن سنگ را انتخاب نمایید. لذا سنگ نباید از کانتر کوچک تر و یا بزرگ تر باشد.
  3. از سنگ هایی استفاده کنید که در برابر لکه و خش مقاوم باشند.

در ادامه به معرفی بعضی از سنگ های مقاوم در برابر لکه و خش خواهیم پرداخت:

گرانیت، مرمر، کوارتز، سنگ آهن و تراورتن، جزو سنگ هایی هستند که در برابر لکه بیشترین پایداری را نشان می دهند.

در سوی دیگر بتن، گرانیت، کوارتزیت، مرمر، سنگ آهن و تراورتن نیز از جمله متریالی به حساب می آیند که در برابر خش بیشترین مقاومت و دوام را دارند.

لازم به ذکر است که بعضی از اسامی در این دو سطر یکسان می باشند. به عنوان مثال گرانیت، سنگی است که هم در برابر لکه و هم در برابر خش بیشترین مقاومت را از خود نشان می دهد. همچنین میزان مقاومت این آیتم ها در برابر عوامل ذکر شده به منبع و رنگ سنگ ارتباط مستقیمی دارد.

در ادامه به معرفی بعضی از مناسب ترین سنگ ها برای استفاده بر روی کانتر آشپزخانه خواهیم پرداخت.

بتن

نام بتن، نشانگر نوعی سختی و مقاومت است. در حقیقت بتن سنگی است که پایداری زیادی داشته و دیر تخریب می شود. این سنگ در برابر عواملی چون خط و خش بیشترین استقامت را داشته و همچنین در برابر مواد شوینده اسیدی تاثیر ناپذیر است. این عوامل بتن را تبدیل به سنگی می کنند که میتوان بیشترین استفاده را از آن برد.

اما نکته ی منفی که درباره این سنگ صادق است اینست که بتن از زیبایی زیادی برخوردار نیست و نمیتواند در برابر سنگ هایی چون تراورتن، گرانیت و مرمر و… رقیب سرسختی محسوب گردد.

مرمریت، سنگ کانتر آشپزخانه

مرمریت

با شنیدن نام مرمریت، بیشتر به یاد صیقل خوردگی و ساب پذیری می افتیم. مرمریت سنگی است که به دلیل عواملی که ذکر شد زیبایی منحصر به فردی دارد. این سنگ از تنوع در طرح و تنوع در رنگ بهره مند می باشد. همچنین مقاومت در برابر خط و خش و مقاومت در برابر گرما و حرارت ویژگی های ممتاز دیگری هستند که سنگ مرمریت از آنها سود می برد.

البته این مزایا را باید در کنار معایبی چون مقاومت پایین در برابر عوامل اسیدی لحاظ کرد. همچنین این سنگ به راحتی لک را به خود جذب کرده و در کسری از ثانیه می تواند پر از لکه های ریز و درشت شود.

گرانیت

گرانیت هم زیباست، هم مستحکم است، هم در برابر خط و خش و همچنین لکه مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. همچنین در برابر مواد اسیدی نیز مقاوم بوده و در رنگ ها و طرح های گوناگونی موجود می باشد.

اما در سوی دیگر گرانیت سنگ صیقل خورده ای نیست. البته سنگی است که ساب پذیری خاص خودش را داراست اما به اندازه ی مرمر و مرمریت، ساب پذیر نیست.  لازم به ذکر است که در کنار تمام این تواصیف، گرانیت به عنوان سنگ کانتر آشپزخانه، آیتمی است که بیشترین مخاطب و بیشترین مشتری را دارد.

مرمر

مرمر سنگی است که هم در رنگ روشن و هم در رنگ تیره، زیبایی منحصر به فردی داشته و بیشتر به عنوان یک سنگ لوکس به حساب می آید. به کار بردن این سنگ به شیوه ی اسلب، یکی از بهترین و زیباترین کاربردهایی است که می شود در محیط منزل آن را لحاظ کرد.  سنگ مرمر ساب پذیری بسیار عالی دارد. مقاومت آن قابل قبول است.

در برابر خط و خش پایدار بوده و در کل میتواند برای استفاده به عنوان سنگ کانتر آشپزخانه گزینه ی مناسبی قلمداد شود. لازم به ذکر است که قیمت سنگ مرمر بسیار بالاست.

کوارتز

این آیتم از تنوع رنگی فوق العاده ای بهره می برد. در برابر خط و خش و همچنین مواد اسیدی بسیار مقاوم است. طول عمر بالایی داشته و نیاز به آب بندی و درزگیری مداوم و مستمر ندارد.

لازم به ذکر است که نصب این نوع سنگ آسان است. البته کوارتز در کنار داشتن تمام این مزایا به هیچ عنوان سنگ ارزانی نیست.

همانطور که با هم دیدیم، سنگ های مختلف و متنوعی وجود دارند که از آنها می شود به عنوان سنگ کانتر آشپزخانه استفاده نمود. کانال آپارات سنگ پارسی را نیز دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا