مقالات سنگ - انواع سنگ

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان نمایی است که بر پایه ی کلاسیک ارائه میشود نمایی که معمولا طرفداران زیادی دارد ؛ این طرح‌ انواع مختلفی اعم از ستون هایی با مقطع دایره ای ، سرستون و کله گاوی ها ، پا ستون ، کتیبه ، گلویی ، هلال ، قاب پنجره ، قرص هایی با نقش برجسته و…دارد. در اکثر مواقع جزئیات در این نما حرف اول را میزند و اهمیت بالایی دارد ، بنابراین تنها ویژگی این سبک که باعث میشود نما چشمگیر تر بنظر برسد پیاده‌ سازی طرح‌ های ذکر شده همراه با جزئیات بسیار بالا است.

مهم ترین دلیلی که باعث شده نمای کلاسیک علاقمندان و طرفداران زیادی داشته باشد ، این است که به معماری سنتی نزدیک تر و در عین حال لوکس و مدرن بودن را در خود حفظ کرده است. به منظور خرید انواع سنگ های طبیعی برای نمای کلاسیک ساختمان ، با بهترین کیفیت بازار با همکاران ما در مجموعه سنگ پارسی در ارتباط باشید. مجموعه سنگ پارسی در تولید و ارائه بهترین سنگ ها زیر قیمت بازار به دو صورت حضوری در اصفهان و آنلاین فعالیت میکند.

تاریخچه ی نما کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

نما کلاسیک در گذشته به عنوان بخشی از فرهنگ معماری یک کشور به شمار می امد و امروزه با نام نما رومی بین مردم رواج دارد. از گذشته به دلیل درگیری های امپراطوری های غرب و شرق و تاثیرات فرهنگی که بین حکومت ها شکل گرفت نمای کلاسیک زبانزد همگان شد.  شروع معماری کلاسیک از ایران باستان بود که با تقارن ، ستون‌ها و پنجره‌هایی  که به شکل مستطیل بود شناخته میشد. معماری در گذشته بر اساس شکوهمندی پادشاه ها و سلطنتی بودن کاخ ها و اماکن بنا میشد. بنا های کلاسیک دوره ی قبل از میلاد در عصر حکومت هخامنشیان تا بناهای تاریخی دوران حکومت صفویه و قاجار ، نشان دهنده ی هویت معماری کلاسیک در ایران باستان است.

در گذشته اساس معماری ها روستایی ، اقلیمی و یا بومی بود و با رواج یافتن معماری و شهرسازی مدرن  نما کلاسیک بسیار پر طرفدار تر شد و تا به الان پیشرفت چشمگیری داشته است ، در جهان امروزی هزینه های هنگفتی صرف امور مرتبط با نمای کلاسیک میشود.

آنچه امروز درباره نماهای ساختمان ها مهم ترین دغدغه برای طراحان معماری شناخته میشود تلفیق معماری سنتی ایرانی با علم روز و در عین حال حفظ عناصر هویتی معماری ایرانی در کنار شهر سازی مدرن است.

انواع نما‌ های کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

 • نما کلاسیک اداری یا تجاری : معمولا در نما ساختمان های اداری از این معماری کمتر استفاده میشود اما اغلب افراد با سلیقه برای جذب افراد و جلب توجه بیشتر از این فضا استفاده میکنند که افراد با تماشای ساختمان جذب محیط شوند.
 • نما کلاسیک مسکونی : امروزه در اغلب خیابان ها و اماکن عمومی شاهد ساختمان های مسکونی مدرن و لاکچری با نما کلاسیک هستیم این فضا معمولا در شب و هنگام تاریکی هوا با روشن شدن لامپ های کار شده در بدنه ی نما ساختمان توجه بیشتر افراد را به خود جلب می کند.
 • نما کلاسیک ویلایی : ساختمان ویلا ها معمولا خارج از شهر بنا شده و مساحت زیادی در بر دارد نما کلاسیک  ویلا با نما ساختمان ها به کلی فرق دارد و همچنین نما کلاسیک ویلا سبک های گوناگونی در بر دارد. از جمله شاخص های طراحی نما کلاسیک ویلایی طاق بلند ، مجسمه های تزئینی گران قیمت و.. است.

تفاوت نما کلاسیک با نما رومی ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

نما رومی همانطور که از نامش پیداست مربوط به رومیان باستان است ، نما کلاسیک ظرافت بیشتری نسبت به نما رومی را دارا می باشد. برای طراحی نما کلاسیک طراحان تنوع بیشتری را در کار خود در برمیگیرند. نما رومی چون در یونان و و روم بیشتر برای کاخ ها و اماکن مجلل استفاده میشد. به همین خاطر امروزه نشان دهنده ی ساختمان های با شکوه و باعظمت است. جزئیات در نما کلاسیک چشمگیری بیشتری دارد وبیشتر نشانگر اصالت است اما نما رومی بیشتر برای نشان دادن ابهت ساختمان های اشرافی است. نما کلاسیک همواره مورد استفاده ی عموم قرار میگیرد و مورد توجه است اما نما رومی ممکن است روزی از محبوب بودن دور شود و طرفداران خودش را از دست بدهد.

اصول طراحی سنگ نما کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

انجام دادن هر کاری نیازمند به یک سری اصول است تا در ادامه دچار اسیب ، ضرر و زیان برای افراد نشود. مهم ترین اصول برای سنگ نما کلاسیک شامل موارد زیر میشود :

 1. نظم و تقارنی که در سنگ نمای کلاسیک ساختمان بسیار اهمیت دارد و جلوه ی خاصی به فضا می دهد.
 2. استفاده از مصالح سنگی ، سیمانی و یا چوبی با کیفیت بالا که در ادامه دچار خرابی و اسیب به ساختمان نشود.
 3. استفاده از رنگ های کرم ، شیری ، قهوه ای کم رنگ ، سفید که حالتی خنثی به فضای سنگ ساختمان کلاسیک بدهد.
 4. معمولا استفاده از خط های بدون خمیدگی و بدون گوشه کمک می کند فضای ساختمان دلنشین و چشم نواز تر به نظر برسد.

انواع سنگ نما کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

ماسه سنگ : در برابر آب و هوای مختلف بسیار مقاوم و مستحکم است. به خاطر مزایای زیادی که دارد در بخش های مختلف ساختمان استفاده می شود و متقاضی زیادی دارد.

سنگ گرانیت : سنگ گرانیت یک سنگ آذرین است. که از پایدار ترین و مقاوم ترین نما سنگ های ساختمانی به شمار می رود به همین خاطر در بخش های مختلف ساختمان استفاده میشود.

سنگ تراورتن نما : سنگ تراورتن نما دارای ویژگی و مزایای مثبت فراوانی هست. از انواع آن می‌توان به سنگ نما رومی ، کلاسیک ، ساده و ترکیبی اشاره کرد .

سنگ مرمریت نما : سنگ مرمریت از جمله نما سنگ‌ هایی است که تنوع بالا و زیبایی بی نظیری دارد. اما مهم ترین نکته اینجاست که برای استفاده در نما ساختمان مناسب نیست. در ادامه به ان می پردازیم :

چرا سنگ مرمریت نما برای سنگ نما کلاسیک مناسب نیست؟

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

۱٫ مقاومت کم در برابر تغییرات آب و هوایی و یا به گفته ای هوازدگی یکی  از معایب این سنگ است. کاهش یافتن مقاومت این سنگ یکی از معضل هایی است که ممکن است در فصل زمستان بر اثر سرمای بیش از اندازه هوا دچار ترک و شکستگی شود.

۲٫ اگر هنگام خرید کیفیت سنگ مرمریت پایین باشد ، ممکن است با گذر زمان با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رنگ سنگ تغییر پیدا کرده و جذابیت اولیه خودش را از دست بدهد.

۳٫ از معایب سنگ مرمریت می‌توان به وزن بالای آن اشاره کرد که بر وزن کلی ساختمان نیز اثر می‌گذارد. بعد ها ممکن است این عیب برای نما ساختمان دچار ضرر و زیان و همینطور خسارت گزاف شود.

قیمت سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

ارزان ترین سنگ نمای کلاسیک : 

 1. سنگ های درجه دو حاجی اباد
 2. سنگ های درجه دو یا سه لوشان
 3. سنگ های درجه دو تکاب

گران ترین سنگ نما کلاسیک :

 1. سنگ نمای تراورتن
 2. سنگ نمای اتشکوه

معرفی سنگ نمای کلاسیک

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

 • سنگ تراورتن حاجی آباد : سنگ حاجی آباد پس از مدتی که در معرض آفتاب قرار بگیرد ، به روشنی زیبایی می‌گراید. سنگ های تراورتن حاجی اباد در رنگ های شیری ، عسلی ، کرم ، بژ و… یافت میشود. این سنگ جز با کیفیت ترین و گرانترین سنگ است.
 • سنگ نما اتشکوه : این سنگ نما دارای دو دسته است ۱)سنگ نما موج دار ۲) سنگ نما بدون موج
 • سنگ نما موج دار اغلب در نما های به روز و مدرن استفاده میشود. سنگ نمای بدون موج در نماهای رومی و کلاسیک به کار گرفته میشود. معمولا این سنگ نما نسبت به سنگ نما حاجی اباد شامل رنگ های روشن تری می باشد و در نما ظریف و تمیز تر بنظر می رسد.
 • سنگ نمای درجه دو تکاب : این سنگ نما معمولا در نماهایی استفاده میشود که در تردد کمتری نسبت به عموم قرار دارد ، معدن سنگ این نما بیشتر در جنوب استان اذربایجان غربی واقع در همدان است. یکی از مهم ترین ویژگی های این نما داشتن رگه های ظریفی است که جلوه ی بسیار خیره کننده ای یه این نما می بخشد.

پر فروش ترین سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ هایی که دارای رنگ روشن تری هستند بهترین نمونه برای استفاده از نما سنگ کلاسیک ساختمان میباشند. همینطور هر چقدر نما سنگ کلاسیک ساختمان براق تر باشد ، دارای جلوه ی بیشتری است.

 1. سنگ تراورتن دره بخاری
 2.  سنگ کرم
 3. سنگ تراورتن کاشان
 4. سنگ آتشکوه
 5.  سنگ تراورتن حاجی آباد

مزایای خرید سنگ نمای کلاسیک ساختمان چیست؟

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

 • بخشیدن جلوه ی خاصی به ساختمان
 • مقرون به صرفه تر بودن و دردسترس بودن سنگ نما
 • مقاومت بالای سنگ نما در برابر نور خورشید و جلوگیری از تغییر شکل سنگ نما
 • تنوع بسیار بالای سنگ نما برای انتخاب افراد
 • بالا بردن ارزش ملک توسط سنگ نما

معایب سنگ نمای کلاسیک برای ساختمان چیست؟

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

 • اگر انتخاب سنگ نما بدون توجه به اب و هوای شهری باشد ، ممکن است با گذر زمان و تغیییر اب و هوایی نما ساختمان تغییر شکل دهد.
 • اگر سطح سنگ نما صاف و صیقلی و بدون چسبندگی باشد ممکن است پس از مدتی از ساختمان جدا شده و خسارت مالی و جانی وارد کند.
 • هرچقدر­ فاصله­ مسیر سنگ­ معدن ها از محل ساخت ساختمان دورتر باشد هزینه­ ساخت نما­ سنگی افزایش می­ یابد.
 • در انتخاب سنگ نما باید دقت کنید. سنگ نما باید به اندازه­ کافی مستحکم و پایدار باشد تا بتواند وزن زیادی از ساختمان را تحمل کند.
 • این سنگ نما ساختمانی دارای وزن بسیار بالایی است اگر در اجرای آن دقت کافی به کار گرفته نشود ، پس از مدتی شاهد جدا شدن سنگ از ساختمان میشوید که خسارت زیادی در پیش دارد و بسیار خطرناک است.

طراحی نمای کلاسیک ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

امروزه به علت تغییر شیوه زندگی و علاقه اکثر افراد به گیاهان و جلب توجه اطرافیان و گرایش به سمت سبک مدرن و  کلاسیک طراحان سعی کرده اند نما سنگ کلاسیک زبانزد همگان شود.  استفاده از متریال و گیاهان در نما کلاسیک اهمیت بسیار بالایی دارد.

نما کلاسیک یکی از انتخاب های عالی برای استفاده ی نما ساختمان های ویلایی می باشد. در به کار بردن این سنگ نما باید به متقارن بودن اجزا و ساخت سقف های بلند و همینطور ایجاد ستون های طراحی شده ی ظریف که توجه زیادی به جزئیات کلاسیک دارند استفاده کرد. این نما را بیشتر در ویلا های شمال کشور میتوانید مشاهده کنید. یکی از مهم ترین دلایل انتخاب و استفاده از این نما سنگ بخاطر دسترسی راحت و سریع به معادن سنگ کلاسیک در شمال کشور میباشد.

معمولا از ستون ها و نرده ها استفاده زیادی در نما کلاسیک می شود ، سقف یک سازه پیچیده با نما کاشی یا تقلید از آن پوشیده می شود.

بهترین سنگ نما برای ویلا

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

ترامیت سفید نما انواع مختلفی دارند ، جنس این سنگ نما آهک بالایی دارند و تا به حال برای نما های بیرونی مناطق مرطوب استفاده نشده و معمولا به اینکار توصیه نمی شود. اما از سنگ ترامیت در نما ویلا های شمال کشور استفاده می کنند که تنها برای یک سال زیبایی خود را حفظ می کند و پس از ان زیبایی اولیه خودش را از دست می دهد.

سنگ تراورتن نوعی از سنگ رسوبی است. یکی از بهترین ویژگی های این سنگ این است که در بافت سنگ خلل هایی یافت می شود که باعث شده ملات بهتر به پشت سنگ بچسبد و پس از گذر زمان حرکت نکند.

این سنگ ها تنوع رنگی بسیار زیادی دارد و همین امر باعث شده دست طراحان برای انتخاب رنگ سنگ نما ساختمان باز باشد. هر چقدر سنگ روشن تر و دارای رنگ هایی مانند سفید ، کرم ، شیری و.. بدون لکه باشد ، قیمت آن بیشتر و اهمیت ان بالاتر است. لازم به ذکر است این سنگ ها باید طبق شرایط آب و هوایی منطقه برای ساختمان و طرح کلی نما ساختمان انتخاب شوند.

برخی از معادن سنگ تراورتن ، سنگ تراورتن را کوره می کنند ، کوره کردن سنگ به این شکل است که سنگ تراورتن را داخل کوره قرار می دهند حرارت و گرمای بسیار زیادی به سنگ وارد می شود. سنگی که کوره می شود رنگ ان چند درجه روشن تر از قبل میشود اما سنگ کوره شده ، مقاومت خود را از دست داده و به اصطلاح خشک و شکننده تر می شود و همچنین بازه ی زمانی استفاده از این سنگ در ساختمان کمتر میشود.

قیمت سنگ تراورتن نمای ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

قیمت سنگ تراورتن نما برای ساختمان ، به عواملی چون ضخیم بودن سنگ ، ابعاد سنگ نما ، رنگ و طرح سنگ تراورتن نما ، کیفیت و نوع فرآوری ان بستگی دارد. هر چقدر قد و بلندی و یا ارتفاع سنگ طولی بیشتر باشد ، قیمت سنگ تراورتن نما نیز افزایش پیدا می کند.

قیمت سنگ تراورتن نما  از متری ۳۰۰ هزار تومان تا متری ۳ میلیون تومان (برای سنگ های سفید سوپر) یافت می شود. بنابراین اگر اطلاعاتی در مورد قیمت سنگ تراورتن نما می خواهید بهتر است با راه های ارتباطی مجموعه سنگ پارسی در ارتباط باشید. کارشناسان این مجموعه بسته به نوع سنگ مورد نظر اطلاعات دقیق در مورد قیمت و نحوه ی خرید آن را در اختیار شما قرار می دهند.

سنگ نما سفید ساختمان

نما سنگ سفید یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین سنگ نما های ساختمان به شمار می رود. سنگ نما به علت روشن بودن  مورد استقبال بسیاری از معماران و پیمان کاران و طراحان ساختمانی قرار گرفته است.

البته نکته ای که باید حائز اهمیت قراربگیرد این است که سنگ نما باید مناسب بدنه ساختمان باشد . همچنین طراحان باید اشنایی بیشتری نسبت به سنگ ها داشته باشند تا به دیگر افراد در رابطه با درستی انتخاب نما ساختمان کمک کنند . با توجه به این که ما دو نوع نما کلاسیک و مدرن ساختمان داریم می بایست رنگ و جنس سنگ را با توجه به طرح نما ساختمان و همچنین مطابق به سلیقه خود انتخاب کنیم.

ویژگی های مناسب برای نما سنگ سفید ساختمان

 • داشتن وزن و سبک مناسب برای نصب هر ارتفاعی از سنگ نما ساختمان
 • سنگ نباید صاف و صیقلی باشد تا بتواند با چسبندگی بالا با هر ملاتی بر روی نما ساختمان محکم قرار بگیرد
 • استحکام و مقاومت بالا سنگ در هر شرایط
 • کیفیت بالای سنگ برای ماندگاری در هر شرایط آب و هوایی علی الخصوص هوای مرطوب شمال کشور

معرفی انواع سنگ تراورتن ساختمان

سنگ نمای کلاسیک ساختمان

سنگ تراورتن آتشکوه : این سنگ یکی از بهترین سنگ های تراورتن سفید نما است. که از معادن آتشکوه استخراج میشود. بدنه ی این سنگ دارای رنگ سفید یکدست بوده و همچنین ساب فوق العاده ای دارد. به همین دلیل است که در میان طرفداران سنگ سفید نما ، سنگ اتشکوه ساختمان از محبوبیت زیادی برخوردار است. به این دلیل که تراورتن آتشکوه متعلق به معادن داخل کشور است ، قیمت آن نسبت به کیفیت و طول کارایی که این سنگ دارد مناسب و مقرون به صرفه تر است.

نمونه های دیگر از سنگ تراورتن ساختمان

سنگ تراورتن عباس‌آباد : این سنگ سفید رنگ است. تخلخل بالا و ساب پذیری فوق العاده یکی از ویژگی های این سنگ است. به همین جهت بیشتر معماران ، طراحان و پیمانکاران ساختمان از آن برای نما ساختمان استفاده می کنند.

تنها ویژگی که ارزش محصول تراورتن عباس آباد را بالاتر می برد این است که نسبت به دیگر سنگ ها سفیدتر و براق‌تر باشد.  این امر باعث می شود سنگ از قیمت بالاتری برخوردار شود. معدن عباس آباد که در محلات وجود دارد یکی از بزرگترین معادن کشور به شمار می آید. سنگ مصنوعی تراورتن عباس آباد به خاطر فواید زیادی که دارد از نمونه سنگ های مرغوب و با ارزش سنگ نما ساختمان است. این سنگ در معادن شامل رنگ‌های زرد ، قهوه‌ای ، قرمز ، لیمویی ، خاکستری ، سیاه و سفید است که برای نما ساختمان عرضه میشود. تراورتن عباس آباد یکی از انواع سنگ های تراورتن می باشد که دارای معروفیت بسیار بالایی است و ارزش و قیمت بالایی دارد.  همچنین امروزه تراورتن جز سنگ های گران قیمت به حساب می اید.

نمونه پر طرفدار سنگ تراورتن ساختمان

تراورتن ابیانه : تراورتن ابیانه که یکی از سنگ های زیباست که همراه با رنگ روشن می‌باشد. همچنین قیمت این سنگ در مقایسه با دیگر سنگ ها بسیار مناسب است. و نمای زیبایی می‌تواند برای ساختمان به وجود اورد ، سنگ تراورتن وزن کمتری نسبت به سایر سنگ ها دارد. این سنگ با ملات چسبندگی بالایی پیدا میکند و همچنین کاربرد بسیار زیادی در نما ساختمان دارد. یکی از مهم ترین کاربرد سنگ تراورتن ابیانه استفاده در انواع نما ساختمان از جمله نما ی کلاسیک و نما ی رومی می‌باشد.  سنگ های تراورتن هر چقدر روشن تر و بی موج تر باشند ، گران قیمت تر ، کاربردی تر و محبوب تر خواهند بود. سنگ‌ های تراورتن ابیانه از نظر ظاهری بسیار شبیه به تراورتن های ابر و بادی سنگ حاجی آباد است. تنها تفاوت این است تراورتن‌  ابیانه نسبت به تراورتن‌ حاجی آباد ، از خلل بیشتری برخوردار است. خرید سنگ مرمریت پرشین سیلک

جمع بندی

همان‌ طور که در مقاله بالا گفته شد استفاده ازسنگ نمای کلاسیک ساختمان نیاز به ظرافت و دقت بالایی دارد. به خاطر ویژگی های گفته شده اعم از :

استحکام و مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی ، چسبندگی بالا همراه با ملات ، تراکم و وزن کمتر از بین سنگ هایی که نام بردیم. سنگ تراورتن به دلیل مقاومت بالا و زیبایی منحصر به فردی که دارد. مقرون و به صرفه تر بودن ، نفوذ آب کم ، تنوع قیمت و و تنوع رنگی بالا ، گزینه مناسبی برای استفاده در نما سنگی ساختمان می‌باشد.

محاسبه متراژ کلی ساختمان می‌تواند به شما کمک کند ، یک دید کلی از هزینه‌هایی که باید در ادامه برای اجرای سنگ نما ساختمان پرداخت کنید ، داشته باشید. این امر باعث میشود ، قبل از انجام هر اقدامی برای اجرای سنگ نما ساختمان و همچنین انتخاب سنگ و مصالح ، از هزینه های این کار اطلاع داشته باشید. به منظور خرید انواع سنگ های طبیعی مانند سنگ چینی ازنا ، سنگ چینی پرشین اسکاتو  و سنگ چینی اسلب الیگودرز با بهترین کیفیت بازار با همکاران ما در مجموعه سنگ پارسی در ارتباط باشید. مجموعه سنگ پارسی در تولید و ارائه بهترین سنگ ها زیر قیمت بازار به دو صورت حضوری در اصفهان و آنلاین فعالیت میکند.

دیگر محصولات ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *