سنگ ساختمانی, سنگ کوبیک

سنگ کوبیک – فروش انواع سنگ کوبیک منظم و نامنظم

پوستر سنگ کوبیک

اگر تمایل به ساخت یا بازسازی محوطه منزل یا محل کسب و کار خود دارید، گزینه‌های مختلفی پیش روی شما خواهد بود. می‌توانید اقدام به آسفالت کردن محوطه کنید. گزینه دیگری که پیش روی شما وجود دارد، استفاده از سنگ‌ریزه یا گراویه یا همان سنگ کوبیک برای پوشش محوطه است. آسفالت کردن محوطه جنبه زیبایی‌شناختی مناسبی ندارد. از طرفی سنگ‌ریزه نیز اصطکاک بسیار زیادی دارد و به دلیل جذب زیاد رطوبت آن برای فصول سرما و بارانی خیلی مناسب نیست.

تا اینجای مقدمه که آمده‌اید، امیدواریم ناامید نشده باشید. زیرا می‌خواهیم جایگزینی مناسب به جای این دو به شما معرفی کنیم. نام این گزینه سنگ کوبیک است. استفاده از این سنگ برای امر محوطه سازی در کنار داشتن مزایای هر یک از دو گزینه قبلی، معایب آن‌ها را نیز ندارد. در این مقاله قصد داریم، ضمن تعریف ماهیت سنگ کوبیک، به معرفی مزایا و کاربردها و انواع این سنگ‌ها بپردازیم.

 مطالعه این مقاله به چه افرادی پیشنهاد می‌شود؟

  • افرادی که قصد محوطه سازی محل کار یا زندگی خود را دارند و قصد اجرای یک پروژه بسیار خاص را برای محوطه پیرامون خود دارند.
  • طراحان و معماران ساختمان.
  • تاجران و افراد فعال در حوزه صنعت ساختمان.

قیمت سنگ کوبیک منظم و نامنظم - سنگ پارسی

سنگ کوبیک چیست؟

همان‌طور که از نام سنگ کوبیک پیداست، نوعی سنگ است که دارای ظاهری مکعبی شکل است. این سنگ به دلیل خاصیت استحکام بالا و مقاومت در برابر شرایط نامساعد محیطی، کاندید مناسبی برای انتخاب، به‌عنوان سنگ‌فرش محوطه‌های مختلف است. استحکام این سنگ‌ها به حدی است که می‌توان از آن برای کف سازی معابر عمومی و ماشین رو نیز بدون هیچ دغدغه‌ای استفاده نمود.

در حالت کلی جنس این سنگ‌ها از نوع گرانیت است، اما ممکن است سنگ کوبیک از جنس تراورتن و مرمر نیز در بازار پیدا کنید. ظاهر کلی این سنگ می‌تواند به صورت مکعب منظم یا نامنظم باشد. در کوبیک منظم سطوح به طور کامل صیقل گردیده‌اند. در مدل نامنظم نیز، سطوح به طور کامل صیقل نیافته‌اند.

در مورد فراوانی سنگ کوبیک در سطح کشور نیز می‌توان گفت که به دلیل پراکندگی معادن سنگ‌های ساختمانی در سطح کشور می‌توان انتظار داشت که سنگ‌های کوبیک در معدنی اطراف محل زندگی شما نیز به راحتی یافت شوند. البته ظاهر و کیفیت این سنگ در معادن مختلف به طور قطع متفاوت خواهد بود.

مزایا و خصوصیات سنگ کوبیک

سنگ کوبیک مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط نامساعد محیطی دارد. خواه این که هوا به صورت گرم و خشک باشد و خواه این که هوای محیط سرد و مرطوب باشد، هیچ تأثیری بر ساختار مستحکم سنگ‌های کوبیک نخواهد داشت.

به دلیل ساختار مکعبی شکل سنگ کوبیک، امکان نصب آن در محیط‌های مختلف به راحتی وجود دارد. فقط کافی است که کف سازی مناسبی را انجام داده باشید و سنگ‌ها را به ترتیب در کنار هم بچینید.

همان‌طور که در قسمت قبلی اشاره کردیم، به دلیل وجود تنوع بالا در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف سنگ کوبیک، دست شما برای اجرای طرح‌های زیبا و هندسی بر روی سنگ فرش خود باز است.

یک ویژگی مهم و اساسی که در مورد نصب سنگ کوبیک وجود دارد این است که برای جایگذاری این سنگ بر روی زمین نیاز به استفاده از هیچ مصالحی مانند سیمان یا چسب وجود ندارد. به همین دلیل شما این آزادی را خواهید داشت که پس از مدتی به راحتی و آزادانه محل سنگ‌ها را با هم جابه‌جا کنید و بدین طریق طراحی سنگ فرش محوطه خود را تغییر دهید.

به دلیل اینکه بر روی سنگ کوبیک فراوری خاصی صورت می‌گیرد و فقط به طور مستقیم از معدن استخراج شده و با سنگ فرز اندکی صاف شده و صیقل داده می‌شود، قیمت فروش سنگ کوبیک نسبت سایر روش‌های محوطه سازی دیگر، پایین‌تر است.

میزان جذب رطوبت سنگ کوبیک، نسبتاً بالا بوده و هنگام بارندگی‌های شدید دغدغه آب‌گرفتگی معابر و مشکلات متعاقب آن را نخواهید داشت.

در فصول سرد و هنگام بارش برف‌های سنگین به دلیل اینکه سطح این سنگ کاملاً صیقلی نیست، به میزان مناسبی اصطکاک ایجاد می‌کند. این هم باعث می‌شود تا خطر لیز خوردن و سقوط افراد به میزان بسیار زیادی کاهش یابد.

اجرای پروژه‌های سنگ کوبیک به دلیل اینکه نیاز به زیرسازی خاصی ندارد، نسبتاً آسان بوده و نیاز به تخصص خاصی ندارد.

در صورت بروز خرابی در هر یک از سنگ‌ها به دلیل طرز خاص قرارگرفتن آنها، نیازی نیست که کل سطح سنگ فرش تعویض گردد، بلکه فقط همان سنگ‌های معیوب را می‌توانیم با سنگ جدید جایگزین نماییم.

انواع سنگ کوبیک

کاربرد و محل‌های مورد استفاده سنگ کوبیک

به طور کلی سنگ کوبیک کاربرد بسیار زیادی در سنگ‌فرش محوطه‌های عمومی مانند پیاده‌رو خیابان‌های سطح شهر دارد. در کنار این کاربری، موارد زیر را نیز می‌توان از موارد کاربرد سنگ کوبیک نام برد.

  • سنگ‌فرش محوطه و فضای خارجی ساختمان.
  • سنگ فرش نمودن راه رو های باغ ویلا و حیاط.
  • استفاده در رمپ‌های شیب دار جهت ایجاد اصطکاک در حین حرکت و جلوگیری از لیز خوردن افراد و وسایل نقلیه.

تقسیم بندی سنگ کوبیک از نظر ظاهر فیزیکی

از نظر ظاهر فیزیکی و میزان صیقلی سطح سنگ روبیک دو دسته بندی کلی وجود دارد که به شرح زیر هستند.

سنگ نامنظم

منظور از سنگ کوبیک نامنظم، این نیست که شما با یک شکل هندسی نامعلوم سر و کار داشته باشید. این مدل از سنگ‌ها نیز حالت مکعبی خود را حفظ کرده است، اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که سطح آن خیلی صاف و صیقلی نیست.

فراوری کوبیک نامنظم به این شکل است که پس از استخراج سنگ از معدن، ابتدا توسط وسایل مکانیکی به ابعاد کوچک‌تری تقسیم می‌شود. سپس به کارگاه برده شده تا توسط کاتر به اندازه‌های کوچک‌تر و مکعبی شکل برش داده ‌شود. به دلیل اینکه در فراوری سنگ کوبیک نامنظم، از سنگ فرز استفاده نمی‌شود، توسط کاتر امکان تولید وجه‌های صاف داده شده وجود ندارد. از طرفی امکان تولید با ابعاد مشخص با کاتر وجود ندارد.

اگر پارامتر قیمت هنگام خرید سنگ کوبیک برای شما مدنظر است، بهتر است به سراغ سنگ نامنظم بیاید. بدین دلیل که هزینه فراوری این نوع سنگ بسیار کمتر از سایر مدل هاست. اگر می‌خواهید بدانید که برای استفاده از سنگ کوبیک نامنظم برای کف سازی رابطه‌ی خود، چه میزان سنگ لازم است، بدانید که تجربه کاری در پروژه‌های مختلف نشان داده است که هر تن سنگ نامنظم، می‌توان تا ۶ متر مربع از کف محوطه را سنگ کاری کرد.

سنگ منظم

تفاوت اصلی سنگ منظم و یک سنگ نامنظم در صیقلی شدن سطح آن در کنار افزایش زیبایی و ظرافت بوده است. در تولید و فراوری این نوع از سنگ کوبیک زمان بیشتری برای انجام فرزکاری صرف شده است، به همین دلیل سطح آن به نسبت مدل نامنظم صافی و صیقلی بیشتری دارد.

در فراوری سنگ کوبیک منظم از شش وجه سنگ، چهار وجه آن توسط سنگ فرز به طور کاملاً صاف و صیقلی برش داده می‌شود و دو وجه باقی مانده توسط کاتر بریده می‌شود که صافی سطح بریده شده با سنگ فرز را ندارد. محدودیتی در سنگ کوبیک منظم با انواع مختلف قابل تولید این نوع از سنگ‌ها وجود ندارد.

ابعاد قابل سفارش سنگ کوبیک

قالب استاندارد تولید سنگ کوبیک بدین صورت است که هر کدام از طول و عرض آن معمولاً ۱۰ سانتی متر است. در مورد ارتفاع آن نیز می‌توان در انواع اندازه‌ها از سه سانتی متر تا ۵ و ۱۰ سانتی متر در بازار موجود است‌‌. لازم است دقت داشته باشید که هر چقدر، سنگ‌های شما دارای ابعاد یکسان و استاندارد باشند، استحکام آن در برابر فشارها و ضربه‌های وارده از محیط بیشتر خواهد شد. البته این دقت بالا در تولید با ابعاد یکسان، نیازمند استفاده از تجهیزات پیشرفته تر و دقیق تر است. استفاده از تجهیزاتی با چنین سطح از دقت بر قیمت سنگ کوبیک تأثیر خواهد داشت و فروشندگان نیز هنگام فروش سنگ کوبیک هزینه بالاتری را از شما مطالبه خواهند نمود.

جنس سنگ کوبیک

فراوری سنگ کوبیک، از جنس‌ها و متریال‌های مختلفی قابل انجام است. برای تولید این نوع سنگ می‌توان از گرانیت، تراورتن و مرمریت استفاده نمود. در ادامه قصد داریم به معرفی هر کدام از این سنگ‌ها و سنگ کوبیک تولید شده از هر یک از این مدل‌ها را بیان کنیم.

سنگ کوبیک گرانیت

یکی از پرطرفدارترین سنگ‌ها برای فراوری سنگ کوبیک، گرانیت است. گرانیت یکی از رایج ترین سنگ‌هایی است که در بسیاری از مناطق جهان یافت می‌شود. این سنگ به دلیل استحکام، زیبایی و تنوع ذاتی خود، یکی از محبوب ترین سنگ‌ها برای کلکسیونرها و برای استفاده تزئینی در ساختمان است.

گرانیت یک سنگ آذرین نفوذی است که عمدتاً از فلدسپات، کوارتز و مقادیر کمتری میکا تشکیل شده است. این سنگ دارای بافت فانرتیک است، به این معنی که کریستال های آن را می‌توان با چشم غیر مسلح دید. شکل ظاهری این سنگ نیز معمولاً رنگ‌های خال‌دار سفید، خاکستری، صورتی و مشکی را بدون لایه‌بندی است.

گرانیت هزاران سال است که به دلیل دوام، استحکام، شیوع و ظاهر چشمگیرش مورد استفاده قرار گرفته است. گرانیت بیشتر برای کاربردهای داخلی و خارجی ساختمان استفاده می‌شود. گرانیت یک ماده بسیار محبوب برای تولید سنگ کوبیک است.

مانند بیشتر سنگ‌ها، گرانیت نیز در برابر فشار بالا تحمل مناسبی دارد. این بدان معنی است که این سنگ توانایی تحمل فشار بدون شکستگی و ایجاد ترک دارد. به همین دلیل کاربرد فراوانی در پروژه‌های ساختمانی دارد.

آنچه گرانیت را از سایر سنگ‌ها متمایز می‌کند، پولیش پذیری و مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل جوی است. یکی از بزرگ‌ترین دلایل محبوبیت گرانیت به عنوان یک مصالح ساختمانی این است که در باران، یخ و باد به راحتی سنگ‌ها تجزیه نمی‌شود.

گرانیت همچنین برای کف‌پوش، طاقچه پنجره، دور دوش، جزایر، شومینه، بالای بار و نیمکت استفاده می‌شود. این سنگ طبیعی بسیار مقرون به صرفه است و فضایی زیبا و منحصر به فرد را در هر محیطی ایجاد می‌کند. یکی از بادوام ترین سنگ‌های طبیعی موجود است.

سنگ کوبیک تراورتن

سنگ تراورتن یکی از پرکاربردترین سنگ‌ها در صنعت ساختمان امروزی است. این سنگ در فضاسازی داخل و بیرون ساختمان کاربرد دارد.

سنگ تراورتن در چشمه‌های زیرزمینی، رودخانه‌های زیرزمینی و منابع مختلف آبی دیگر تشکیل می‌شود. این منابع آب حاوی عناصر معدنی، به ویژه کربنات کلسیم هستند که در طی چندین سال به همان روشی که استالاکتیت ها و استالاگمیت ها در غارها تشکیل می‌شوند، ایجاد می‌شوند. سنگ تازه تشکیل شده ماده‌ای صاف و سخت با سطح متخلخل است. این منافذ حاصل خروج گازها به هنگام تشکیل تراورتن است.

ساختار سنگ تراورتن یکنواخت با بافت نرم و سختی کم است و به اندازه گرانیت متراکم و سخت نیست. یکی از خصوصیات کلیدی سنگ تراورتن، سوراخ‌ها و فرورفتگی‌هایی است که سطح سنگ را تزئین می‌کنند. این فرورفتگی‌های طبیعی به سنگ ظاهری کهنه و فرسوده می‌دهند.

این فرورفتگی ها و ساختار نرم سنگ تراورتن باعث شده است که نتوان از سنگ کوبیک تراورتن برای مسیرهای پر رفت و آمد یا مسیر تردد خودروها استفاده نمود. زیرا استحکام و مقاومت کافی را نداشته و به راحتی می‌شکنند.

از طرفی مواد معدنی موجود در سنگ کوبیک تراورتن، با محلول‌های اسیدی واکنش پذیری بسیار بالایی دارند. به همین دلیل استفاده از سنگ تراورتن جنبه تزیینی داشته و برای استفاده‌های مداوم و در شرایط سخت مناسب نیستند.

خرید سنگ کوبیک

در این مقاله شما به طور کامل با سنگ کوبیک، مزایا و خصوصیات آن، کاربردها و محل استفاده و انواع سنگ کوبیک از نظر خصوصیات مختلف آشنا شدید. در این جای کار احتمالاً از ما می‌خواهد که حال که قصد خرید سنگ کوبیک داریم، سنگ تولید شده کدام معدن کشور و از کدام فروشنده خریداری کنیم؟

پاسخ ما به شما این خواهد بود که اگر کیفیت کار نهایی برای شما مهم است و متمایز از خیل کثیری از پیمانکاران که اولویت اول آنها قیمت است، به کیفیت کار نگاه می‌کنید، پیشنهاد ما به شما خرید سنگ کوبیک اصفهان است. معادن سنگ اصفهان به باور بسیاری از کارشناسان این حوزه، یکی از باکیفیت ترین معادن سنگ با خلوص بالا در کشور است.

تا اینجای کار خاطر شما را بابت انتخاب سنگ معدن مناسب آسوده کردیم. نکته‌ای که باقی بماند این است که خرید خود را از چه مرکزی انجام دهیم؟ برای آسودگی خاطر شما برند را معرفی می‌کنیم که می‌توانید به دلیل سابقه بالای آن در حوزه تولید و فروش این سنگ و سایر سنگ‌های ساختمانی با خاطری آسوده اقدام به خرید نمایید. نام این شرکت، مجموعه ملل سنگ پارسی تحت برند سنگ پارسی است.

این شرکت با داشتن کادری مجرب و بهترین تکنولوژی‌های روز دنیا در زمینه تولید و فراوری انواع سنگ‌ها در حال خدمت رسانی به مشتریان داخلی و خارجی خود است. جهت انجام خرید انواع مختلف سنگ‌ها یا پرسش سؤال‌های دیگر قبل از اقدام به خرید، می‌توانید با تماس با کارشناسان ما از طریق راه‌های ارتباطی زیر به هر حال سؤالات و درخواست‌های خود بپردازید.

جهت خرید سنگ کوبیک، مشتریان عزیز، می‌توانند از طریق تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۲۰۸۴۰۰۹۶ و ۰۹۱۳۳۳۹۰۰۹۶ یا از طریق ایمیل info@sangeparsi.com، در زمینه خرید و فروش سنگ با سنگ پارسی در تماس باشند.

لیست قیمت انواع سنگ کوبیک منظم و نامنظم

لیست قیمت انواع سنگفرش کوبیک در شهریور ماه ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

نام سنگفرش کوبیک قیمت هر تن (ریال)
۱۰*۱۰*۵
قیمت هر تن (ریال)
۱۰*۱۰*۱۰
گرانیت مشکی نطنز
گرانیت سفید نطنز
گرانیت قرمز اصفهان
گرانیت خرمدره
مرمریت لاشتر مشکی
تراورتن کرم و مرودشت
تراورتن ابلغ شکلاتی
تراورتن قرمز اصفهان
بازالت آندوزیت
هتین آباد
گرانیت مشکی نطنز ۶ طرف برش
گرانیت مشکی ضخامت ۳ سانت

گرانیت سفید نطنز ۶ طرف برش
گرانیت سفید ضخامت ۳ سانت

تراورتن کرم ۶ طرف برش

قیمت بروز رسانی شده در ۲۵ تیر ۱۴۰۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *