سنگ کریستال ازنا یکی از مشهورترین وزیباترین سنگهای ایرانی است. سنگ کریستال ازنا به سنگ کریستال ارباب نیز شناخته می شود لقب ارباب از اسم بهره برداری و کشف کننده سنگ ازنا مرحوم حاج قنبر رحیمی معروف به ارباب قنبر گرفته شده است. سنگ کریستال ازنا با زمینه‌ی سفید رنگ که خطوطی کج منظم و نامنظم طوسی و مشکی در این سنگ نمایان است. جنس کریستالی این سنگ باعث شده ساب و صیقل پذیری بسیارخوبی به خود بگیرد، به طوری که انعکاس نور بسیار خوبی دارد و با وجود آنالیز بسیار ممتاز جز سنگ های کریستال برتر ایران و دنیا محسوب می گردد. این سنگ به واسطه تراکم رنگهای طوسی و سیاه دسته بندی می گردد. با وجود زمینه روشن و کریستالی شکل، بسیار مناسب محیط های کم نور می باشد. سورت های دیگر سنگ کریستال ازنا نیز همان شفافیت و زیبایی را دارد تنها با این تفاوت که رنگ زمینه آن تیره تر و یا خطوط بیشتر است براقیت و شفافیت بالا از مهم ترین ویژگی های سنگ کریستال ازنا است. ساینده این سنگ اگر از جنس مرغوب باشد شفافیت سنگ کریستال ازنا را چند برابر خواهد کرد.

سنگ کریستال ازنا اغلب بصورت اسلب برش داده می شود و طرح های بوک مچ و فورمچ سنگ کریستال ازنا بسیار زیبا است و اکثر مهندسان آرشیتکت از طرح های بوک مچ و فورمچ سنگ کریستال ازنا برای طراحی و سنگ کف و دیواره های لابی و سنگ کف سالن های مجلل  و تالارها استفاده می نمایند.

سنگ کریستال ازنا نسبت به سایر سنگ های مشابه خارجی و داخلی هم از نظر کیفی و هم از نظر قیمت بسیار مناسب تر است.

 در صورت استفاده از طرح های بوک مچ و یا فورمچ سنگ کریستال ازنا محیط طرحی منحصرد به فرد پیدا خواهد کرد.سنگ پله و کف سازی سالن های مجلل نیز از دیگر کاربردهای سنگ کریستال ازنا است. سنگ کریستال ازنا، نور و روشنایی بیشتری به محیط می بخشد و در محیط های کم نور گزینه خوبی است. از ویژگی های سنگ کریستال ازنا را میتوان مقاومت سایشی زیاد، رنگ روشن، جذب آب پایین و شفافیت بالا نام برد.

فهرست